12.5.14

Michał Korybut Wiśniowiecki




Michał Korybut Wiśniowiecki herbu Korybut urodził się dnia 31 maja 1640 roku w Wiśniowcu, zmarł 10 listopada 1673 roku we Lwowie. Był królem Polski w latach 1669 - 1673. Michał Korybut Wiśniowiecki był synem wojewody ruskiego, księcia Jeremiego Wiśniowieckiego i Gryzeldy Zamoyskiej. W swojej młodości Michał Korybut Wiśniowiecki znalazł się pod opieką biskupa wrocławskiego i płockiego Karola Ferdynanda Wazy, który powierzył jego edukację jezuitom. Od 1655 roku Michał Korybut Wiśniowiecki przebywał na dworze króla Jana II Kazimierza Wazy. W 1656 roku dzięki pomocy królowej Ludwiki Marii Gonzagi, przyszły król Polski rozpoczął studia na uniwersytecie w Pradze. W 1660 roku Michał powrócił do kraju. W czasie rokoszu Jerzego Lubomirskiego, który miał miejsce w latach 1665-1666, Michał Korybut Wiśniowiecki opowiedział się po stronie króla Jana II Kazimierza Wazy.

Michał Korybut Wiśniowiecki został wybrany na króla Rzeczypospolitej na sejmie elekcyjnym dnia 19 czerwca 1669 roku. Szlachta po złych doświadczeniach z poprzednimi władcami, chętnie głosowała na „Piasta", przeciwstawiając się również w ten sposób zamiarom magnatów. Dnia 27 lutego 1670 król Michał Korybut Wiśniowiecki zawarł związek małżeński z Eleonorą Marią Józefą Habsburżanką, która okazała się wierną partnerką mimo rzekomego homoseksualizmu swojego męża. Królowa Eleonora była nawet w ciąży, ale niestety poroniła na skutek nieszczęśliwego wypadku.

W 1672 roku Turcja wypowiedziała wojnę Rzeczypospolitej. Po ciężkich bojach, dnia 18 października 1672 roku zawarty został traktat pokojowy w Buczaczu, oddający Turcji Podole. Mimo podpisania pokoju z Turcją w Rzeczypospolitej zanosiło się na wojnę domową. Zgromadzona przy królu Michale Korybucie Wiśniowieckim w Gołębiu szlachta zawiązała konfederację pod marszałkostwem pisarza polnego koronnego Stanisława Czarnieckiego. Przeciwnicy króla na czele z Janem Sobieskim w Szczebrzeszynie zawiązali konfederację szczebrzeszyńską. W marcu 1673 roku odbył się w Warszawie sejm pacyfikacyjny. Krótkie panowanie Michała Korybuta Wiśniowieckiego było ciągłą walką z upokorzeniami oraz tragicznym wyborem między dobrem Ojczyzny, a godnością własną.

Król Michał Korybut Wiśniowiecki zmarł dnia 10 listopada 1673 roku we Lwowie. Jak wykazała sekcja zwłok królewskich, zgon nastąpił wskutek pęknięcia wrzodu w przewodzie pokarmowym. Dnia 19 maja 1674 roku sejm elekcyjny obrał nowym królem Rzeczypospolitej Jana III Sobieskiego.

Brak komentarzy: