30.1.15

Uroczystości dworskie w XVII wieku w Rzeczypospolitej



Niezmiernie ważnymi wydarzeniami w życiu dworu królewskiego były odbywające się okazjonalnie uroczystości, które świadczyć miały o potędze, bogactwie i przepychu rodziny panującego monarchy. Odświętne uroczystości odbywały się na zamku królewskim przy różnych okolicznościach. Do najważniejszych zaliczyć należy koronacje królewskie, królewskie zaślubiny oraz królewskie wesela. Za wielkie uroczystości uważano również na dworze królewskim narodziny i chrzty najmłodszych członków rodziny panującego monarchy.

Okresem, który tradycyjnie przeznaczony był do zabaw i rozmaitych uciech na dworze królewskim był czas trwania karnawału, z którym związanych jest wiele tradycyjnych zwyczajów. W czasie jego trwania urządzano w domu panującego monarchy tańce, koncerty muzyczne oraz wystawiano spektakle teatralne oraz opery. Chętnie para królewska wraz ze swoim dworem udawała się na polowania, które stanowiły rodzaj wypoczynku i odbywały się według ustalonego zwyczaju.     

Oprócz radosnych uroczystości na dworze królewskim odbywały się również smutne, traumatyczne ceremonie. Do tych  nieszczęsnych zdarzeń zaliczyć możemy w pierwszej kolejności zgony oraz związane z nimi przygotowania dworskie do uroczystego pogrzebu monarchy, bądź osób z rodziny królewskiej, m.in. małżonki królewskiej, dzieci królewskich, lub  rodzeństwa panującego monarchy.

Brak komentarzy: