22.12.14

Rezydencje królewskie w Gdańsku w okresie XVII-wiecznej Rzeczypospolitej



Król Zygmunt III Waza był najczęściej przebywającym w Gdańsku władcą polskim. Po raz pierwszy witany był w Gdańsku w 1587 roku, przybywając ze Szwecji jako nowo obrany król Rzeczypospolitej. Gdańszczanie po przywitaniu Zygmunta III Wazę, powiedli go uroczyście przez Zieloną Bramę do Długiego Targu, gdzie przygotowana była dla młodego monarchy siedziba dworska. Był nią dom Kaspra Goebla, który ulokowany był na Rynku gdańskim. Rezydencja owa połączona była przez przebicie ścian z drugim i trzecim domem obok. Dom zbudowany na polecenie mincerza [1] królewskiego, Kaspra Goebla stał przy Długim Targu nr 39, na rogu ulicy Kuśnierskiej. Był to wówczas najpiękniejszy dom prywatny przy Długim Targu. Rezydencja była bardzo duża jak na ówczesne czasy, pięcioosiowy budynek wzniesiono na trzech dawnych posesjach. Kamienica Kaspra Goebla była najokazalsza a zarazem najnowocześniejsza w Gdańsku. Godna była więc pełnić funkcję rezydencji królewskiego dworu. Aby jednak pomieścić cały dwór królewski trzeba było przygotować na przybycie monarchy dodatkowo dwie sąsiednie kamieniczki, Długi Targ nr 40 i Długi Targ nr 41, do których przebito przejścia kując ściany. Z czasem zaczęto nazywać kamienicę Goebla „pałacem królewskim”, ponieważ monarcha podczas wizyty w Gdańsku zawsze w niej rezydował.

W 1593 roku przybywa do Gdańska Zygmunt III Waza z liczniejszym niż poprzednio dworem. Wymagało to zwiększenia królewskich pomieszczeń w pobliżu kwatery monarchy, dlatego już nie dwie, a cztery sąsiadujące kamienice z siedzibą Kaspra Goebla zostały przebite przejściami, łączącymi domy przy Długim Targu od numeru 39 do 43. Duchowni przybyli z dworem królewskim mieszkali w domu Gerarda Zimmermanna, przy Długim Targu nr 17, a reszta dworu i dostojników, nie mieszczących się w budynkach Długiego Targu nr 39 - 43 zamieszkała w domu Gotfryda Peschwitza, Długi Targ nr 12.   

W 1598 roku Zygmunt III Waza przyjeżdża do Gdańska, ale na siedzibę swojego dworu wybiera pobliską Oliwę. Na czas pięciu tygodni domem monarchy staje się klasztor oliwski. W 1623 roku król Zygmunt III Waza wraz ze swoją drugą żoną, Konstancją Habsburżanką, z synem z pierwszego małżeństwa, królewiczem Władysławem Zygmuntem i z małą królewną Anną Katarzyną zapowiedział się z wizytą w Gdańsku. Konfiguracja przygotowywanej tradycyjnie dla monarchy grupy domów gdańskich przy Długim Targu mocno się zmieniła. Około 1617 roku pożar grasujący w Gdańsku doszczętnie zniszczył kamienicę przy Długim Targu nr 43. Po raz pierwszy przygotowano więc królewską rezydencję na wprost Domu Artusa, w kamienicach przy Długim Targu od numeru 1 do 4. Monarcha sypialnię miał w komnacie od podwórza kamienicy natomiast od frontu w obszernej sali Zygmunt III Waza słuchał mszy. Uroczysta sala jadalna monarchy przygotowana była w doku Jana Falcka przy Długim targu nr 3. Jadalnia obita była pięknym czerwonym suknem, stół stał w poprzek przed drzwiami wejściowymi, po prawej stronie znajdował się stół srebrny i ustawiona była kapela. Przy stole jedli wojewodowie oraz pozostali dostojnicy zaproszeni na ucztę przez króla. Powstanie jadalni królewskiej relacjonuje jeden z ówczesnych członków tamtych wydarzeń:

„Jadalnię królewską urządzono w domu Jana Falcka od frontu, a od sąsiedniego domu pana Salomona Brandta i do narożnego domu pani Koseler przebito przejścia.”[2]

W kamienicy przy Długim Targu nr 2 znajdowały się główne apartamenty królewskie, m.in. sala reprezentacyjna i sypialnie. Fraucymer królewskiej pary mieszkał w domu sąsiadującym z kwaterą królewską od strony zachodniej, w kamienicy pani Elżbiety Koseler numer 1 przy rogu ulicy Ławniczej. Syn monarchy, królewicz Władysław Zygmunt mieszkał w kamienicy przy Długim Targu nr 11. Właścicielami tej rezydencji byli Werden i Maurycy Peschwitz. Dla pary królewskiej i jej towarzyszy dworskich Gdańsk przygotowywał wiele atrakcji. Dwór królewski bawił się beztrosko oglądając widowiska teatralne oraz szermiercze w Rynku gdańskim. Odbywały się specjalne pokazy fajerwerków, przyjęcia oraz polowania. Królowa zwiedzała latarnię morską, uczęszczała na przyjęcia u rodzin burmistrzów, zwiedzała kościoły, m.in. znany kościół Panny Marii w Gdańsku ze sławnym obrazem „Sąd Ostateczny” twórczości Hansa Memlinga z 1467 roku. Rodzina królewska w wolnym czasie zażywała również specjalnych kąpieli w ogrodzie Speymana w pobliżu gdańskiej Bramy Wyżynnej. Młody królewicz Władysław Zygmunt Waza podczas pobytu w Gdańsku chętnie brał udział w polowaniach.


W 1634 roku Władysław IV Waza, już jako król przybywa ponownie do Gdańska. Rezyduje wówczas w kamienicach przy Długim Targu nr 1, 2, 3. Gdańscy dostojnicy urozmaicali pobyt królowi organizując przeróżne widowiska, m.in. ognie sztuczne układane we wspaniałe obrazy alegoryczne, popisy szermiercze, taneczne i akrobatyczne w Rynku. [3] W niedzielne poranki monarcha uczęszczał wraz z dworem na msze do klasztoru Brygidek lub Dominikanów.

Kamienice przy Długim Targu nr 1, 2, 3 stały się oficjalną rezydencją pary królewskiej podczas ich wizyt w Gdańsku. Już od czasów panowania króla Zygmunta III Wazy mówiono głośno o planach budowy rezydencji królewskiej w Gdańsku, ale do rozpoczęcia tej inicjatywy nigdy nie doszło. W latach pięćdziesiątych XVII wieku Gdańsk odwiedzał również następca Władysława IV Wazy, Jan II Kazimierz Waza wraz z Marią Ludwiką Gonzagą de Nevers. Król podczas pobytu w Gdańsku oddawał się najczęściej pasji związanej z łowami. Również Jan III Sobieski z żoną Marią Kazimierą de la Grange d'Arquien oraz dziećmi odwiedzał Gdańsk i rezydował w kamienicach Długi Targ nr 1, 2, 3.


[1] urzędnik królewski zajmujący się kontrolą monety będącej w obiegu, jej wymianą i ściganiem oraz karaniem  fałszerzy.
[2] Fabiani – Madeyska Irena, Gdzie rezydowali w Gdańsku królowie Polscy?, Warszawa 1976, s.32
[3] Ibidem, s.43

Brak komentarzy: