4.11.13

Opis architektoniczny kościoła św. Floriana w Stalowej Woli

Zespół kościelny położony jest w centrum miasta Stalowa Wola przy ulicy Floriańskiej. Składa się z kościoła, dzwonnicy usytuowanej w południowo-wschodnim narożu placu kościelnego i współczesnego ołtarza polowego, który znajduje się na północ od kościoła. Plac kościelny ograniczony jest współczesnym ogrodzeniem. Kościół p.w. św. Floriana- męczennika to niewielka drewniana świątynia pochodząca z początku XIX wieku.  Świątynia zbudowana jest z trzech rodzajów drewna: modrzewia, sosny stanowskiej i sosny pospolitej. Kościół nie jest orientowany, a prezbiterium zwrócone jest na północ. Kościół jest konstrukcji zrębowej, na betonowym fundamencie. Ściany wzmocnione lisicami, poszyte są gontem.


Kościół p.w. św. Floriana –męczennika ma trzydzieści jeden metrów długości, piętnaście metrów szerokości i trzynaście metrów wysokości, w tym dach o wysokości siedmiu metrów. Boczne przybudówki mają po dwadzieścia dwa metry długości i szerokość około dwóch i pół metrów.



Składa się z prezbiterium na rzucie prostokąta zamkniętego trójbocznie od zewnątrz i półkoliście od wewnątrz z dostawionymi po bokach dwoma prostokątnymi zakrystiami oraz szerszej od prezbiterium nawy na rzucie prostokąta. Od południa do nawy dostawiony babiniec na planie kwadratu. Kościół otoczony sobotami łączącymi się z zakrystiami. Soboty te były pierwotnie otwarte i wsparte na słupach, obecnie natomiast są zamknięte. Prezbiterium i nawa są równej wysokości jak ściany, nakryte dachami dwuspadowymi. Bryła świątyni jest zwarta, nierozczłonkowana. Na kalenicy dachu nawy sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę zwieńczona latarnią. Dach nawy zakończony zaszalowanymi szczytami z daszkami okapowymi. Dach babińca dwuspadowy, półszczytowy. Soboty nakryte dachami pulpitowymi. Pokrycie dachów stanowi gont. Wnętrze prezbiterium i nawy nakryte płaskim stropem z kasetonowym sufitem. Nawa podzielona dwoma parami słupów.


Ściany wyłożone współczesną boazerią. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach. Zasadnicze wyposażenie kościoła to trzy neobarokowe ołtarze z XIX w.  


Dzwonnica, współczesna kościołowi, wzniesiona została w konstrukcji słupowej, na rzucie zbliżonym do kwadratu. Lekko pochyłe ściany poszyte są gontem. W ścianie zachodniej drewniana ambona, poszyta gontem, osłonięta daszkiem. Dach dzwonnicy namiotowy, przechodzący w spłaszczoną kopułkę, poszyty gontem.

Brak komentarzy: